Přeskočit na menu Přeskočit na obsah

Nový sál a učebna, kde fantazie nemá hranice

Kategorie: Škola

Mládežka má nový přednáškový sál! Respektive velkou hernu zájmového vzdělání a projekční studio s přípravnou, jak se nyní moderní multifunkční prostor oficiálně nazývá. Rozsáhlá rekonstrukce pětatřicet let starých původních prostor stála necelých 28 milionů korun a proměnila sál v učebnu, která vám vytře zrak! Sloužit bude nejen žákům, ale i veřejnosti.

„Musím říct, že se nám podařilo vytvořit skutečně unikátní prostor, který může být inspirací i pro jiné školy nebo sloužit k pořádání školení, setkání, workshopů, soutěží či olympiád. Je to krásné zázemí, a chci upřímně poděkovat všem, kteří se na jeho realizaci podíleli. Každý přispěl svou přidanou hodnotou a přistupoval k projektu velmi prakticky. Zvláštní dík patří i mé manželce, po dobu rekonstrukce se mnou měla opravdu trpělivost,“ uvedl Michal Strnad, ředitel ZŠ Mládežnická v Trutnově, který školu s 450 žáky a 52 pedagogickými pracovníky vede druhým rokem.

Kdo v minulosti někdy navštívil místní kino Hvězda a zavítá tam nyní, spadne mu brada. Žasnout začne už předtím, než vstoupí do sálu. Ve vestibulu na chodbě je totiž nová šatna, a tam, kde byla stará šatna, je útulné foyer s velkým barem, několika stoly a židlemi. Možná vám chvíli bude vrtat v hlavě, co tady bylo ještě předtím? No jasně, přeci dveře do promítárny. Ale ta je pryč celá! „Říkali jsme si, že toto betonové monstrum už v dnešní době postrádá smysl, že by se kabina zbourala a mohl zde vzniknout prostor pro nějakou netradiční učebnu,“ odkrývá jednu ze zásadních změn Michal Strnad.

Výjimečnost tohoto prostoru si plně uvědomíte až ve chvíli, kdy stojíte v sále a vidíte jeho propojení s prosklenou místností nad hledištěm. Tato část připomíná „skybox“, který lze díky HS portálu snadno uzavřít nebo otevřít. „Za svou praxi jsem viděl školy vybavené třeba bazénem, ale něco takového jsem opravdu nikde neviděl,“ říká s úsměvem ředitel. Podle něj mohou žáci z této místnosti například prezentovat své práce na velkém plátně, což je jen jednou z mnoha možností využití. K těm se ale vrátíme později.

Při vstupu do sálu si možná všimnete, že po stavebních úpravách je zde o něco méně míst k sezení. Ačkoliv je to pravda, rozdíl není velký. Původní kapacita činila 200 míst, nyní je maximum 180, z toho 112 tvoří pohodlné polstrované sedačky. Tyto sedačky jsou nejen komfortní, ale také mimořádně pevné díky speciální technologii upevnění zadních desek. Praktické detaily, jako jsou všudypřítomné zásuvky, USB sloty a vyklápěcí stolečky, jistě potěší každého, kdo do nich usedne.

Zbytek míst lze doplnit dle potřeby mobilními židlemi. „Přidali jsme také prostor pro stoly, kde mohou žáci pracovat při různých aktivitách. Pokud by bylo třeba, stoly se dají jednoduše dát pryč a nahradit dalšími dvěma řadami židlí, což navýší kapacitu,“ vysvětluje Michal Strnad, že prostor je nyní mnohem praktičtější. K lákavému posezení pak vybízí devět polstrovaných postranních boxů, k dispozici jsou i dvě desítky taburetů.

Zásadní proměnou prošlo pódium a je nyní přístupné ze všech stran, zatímco dříve bylo dostupné pouze z boků. Rekonstrukce přinesla do sálu špičkové technologie. „Máme zde elektronicky ovládanou hlavní oponu, zatáhnout lze nyní nově i postranní a zadní oponu, což výrazně zlepšuje zázemí pro představení,“ uvádí ředitel školy a s nadšením vyjmenovává další novinky: „Obrovské svinovací plátno, výkonný dataprojektor, nový zvukový systém, který lze pohodlně ovládat tabletem. Zavedli jsme také nová stropní světla s nastavováním intenzity svícení a provedli jsme akustické úpravy. Zvuk i osvětlení jsou nyní na vysoké úrovni. Nová jsou také pódiová světla nastavitelná pomocí ovládacího pultu. Velmi kvalitní je samozřejmě WiFi pokrytí.“

Samostatnou kapitolou moderního pojetí jsou velké „televize“, respektive interaktivní displeje, které přinášejí nový rozměr do výuky i skupinové práce, která se ve školní terminologii označuje jako práce v hnízdech. „Každá skupina může pracovat na konkrétním úkolu na svém displeji. Děti si při práci rozdělují role a využívají funkce displejů, které v sobě mají integrovaný počítač i režim tabletu,“ poukazuje Michal Strnad. Při prezentaci lze například výsledky jednotlivých skupin zobrazit na všech displejích současně. Toto propojení je ideální nejen pro výuku, ale i pro přednášky a semináře. „Díky tomu si každý účastník najde svůj úhel pohledu a může lépe vnímat prezentovaný obsah,“ říká Strnad.

Dalším významným zlepšením v sále je vzduchotechnika. V zimě prostor přitápí, v létě ochlazuje, takže sál bude komfortní po celý rok. Nenápadně jsou umístěné radiátory. Byl vybudován nový únikový východ, u kterého se venku opravilo schodiště. „Navíc jsme instalovali nový systém požárního hlášení a evakuace, který nás stál přes 180 tisíc korun,“ poukazuje Michal Strnad. Novinkou je také přístupnost sálu. V jeho blízkosti se vybudovalo bezbariérové WC se sprchou a na pódium vede rampa. „Chtěli jsme, aby byl prostor přístupný pro každého,“ zdůrazňuje.

Příprava na rekonstrukci, kterou prováděla firma Stavebně Dopravní Trutnov se svými subdodavateli, začala v roce 2020 po dokončení polytechnických dílen. Projekt ve škole plánovali téměř dva roky. Budoucí podobu mu navrhl trutnovský architekt Jaroslav Vocet.  Realizace byla zahájena v lednu 2022 s tím, že veškeré rekonstrukční práce probíhaly v roce 2024. V rámci projektu, který byl finančně podpořen prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a jehož celková výše dosahuje téměř 48 milionů korun, vzniklo celkem ještě osm odborných učeben – polytechnická učebna, dvě jazykové učebny, dvě učebny informatiky, studio robotiky, projekční studio s přípravnou a dokončuje se venkovní učebna přírodních věd

„Na jaře ještě dokončíme venkovní prostor určený pro školní družinu a žáky 1. stupně, kde vzniká nové hřiště s výukovými panely a herními prvky. Součástí bude venkovní učebna, podium, menší lezecká stěna, mini dopravní hřiště a multifunkční hřiště s umělým povrchem,“ popisuje Michal Strnad. „Je třeba zmínit, že z deseti procent (cca 4,8 mil. Kč – pozn. red.) se na projektu podílelo město Trutnov. Chtěl bych našemu zřizovateli poděkovat, že nám umožnil zrealizovat projekt s takhle velkou spoluúčastí. Jsme rádi, že i my jsme se nějakým způsobem mohli podílet na revitalizaci Zelené Louky,“ dodává.

Multifunkční sál bude sloužit nejen žákům prvního a druhého stupně, školnímu klubu, kapele a družině, ale i veřejnosti. „Podle pravidel projektu můžeme 20 procent času poskytnout veřejnosti. Plánujeme zde besedy, kulturní akce, přednášky a školení,“ naznačuje ředitel školy a dodává, že pronájem na hodinu stojí 700 korun. Vstup do sálu bude povolen bez jídla a pití. Na konci listopadu už tady proběhlo Listování a Snow Film Fest a na 9. prosince je domluvená přednáška z cyklu Rodičovské peklo na téma Přichází puberta, co s tím? Do konce roku by si chtěl v kině uspořádat školení pro hráče žákovských a dorosteneckých kategorií fotbalový klub MFK Trutnov.

„Projekt jsme plánovali spolu s bývalým ředitelem a kamarádem Zdeňkem Gécem. On dohlížel především na přípravy, já na realizaci, naše spolupráce vlastně stále trvá. Z výsledku jsem nadšený. Říkal jsem svým kolegům, že fantazii se meze nekladou a záleží jen na nich, jak prostor využijí – ať už pro výuku, nebo volnočasové aktivity. Netradiční učebna s možností variabilního uspořádání přímo vybízí k činnostnímu učení v rámci programu Tvořivá škola, podle kterého na prvním stupni od roku 2005 vyučujeme,“ uzavírá ředitel Michal Strnad.

Autor článku Michal Bogáň – Trutnovinky https://www.trutnovinky.cz/novy-sal-a-ucebna-kde-fantazie-nema-hranice/

Autor fotografií Jan Bartoš a Zdeněk Heteš

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1