Používání mobilních telefonů na naší škole.

Vážení zákonní zástupci, milí žáci,

dovolujeme si vás informovat, že na základě usnesení Pedagogické rady ze dne 17. 4. 2024 přicházíme se změnou školního řádu v části týkající se používání mobilních zařízení (mobilní telefon, tablet, notebook, herní konzole, chytré hodinky s datovou kartou atd.).

S platností od 1. 5. 2024 mají žáci zákaz používání mobilních elektronických zařízení v prostorách školy včetně přestávek, a na akcích pořádaných školou. O tomto kroku bude informována školská rada.

Žák s příchodem do školy vypne mobil a uloží jej do tašky. Může ho zapnout až po ukončení vyučování mimo budovu školy. Nerespektováním tohoto nařízení se žák vystavuje uložení kázeňských opatření.

Jaké důvody nás vedly k tomuto rozhodnutí? Především dlouhodobé zkušenosti s některými negativními projevy našich žáků – Vašich dětí, z nichž uvádíme především tyto:

• Velmi časté nerespektování dosud platných pravidel o používání mobilních telefonů.
  • Narůstající počet nelegálně pořizovaných fotografií, videí a jejich šíření na sociálních sítích vč. případů kyberšikany, zhoršování vztahů mezi dětmi.
  • Slovní „nekomunikace“ mezi dětmi, snižování sociálních dovedností.
  • Bezpečnostní riziko – neustálý pohled na displej přístroje hrozí úrazem na chodbách i na schodištích.
  • Hygiena – v situacích, kdy žák začíná a končí přestávku zapínáním a odkládáním mobilu, nezbývá čas na přirozený pohyb, přípravu na další hodinu, klidnou svačinu, toaletu apod.
  • Neurologové stále častěji upozorňují na negativní vliv nadměrného používání digitálních technologií na zdravý vývoj mozku – poškozuje se vývoj řeči a myšlení, paměti, snižuje se míra soustředění. Nevhodná je těž jednostranná zátěž očí.

Jaký přínos očekáváme?

• Podpora skutečné komunikace mezi žáky za účelem zlepšení sociálních vazeb a snížení rizika kyberšikany.
  • Zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví, zvýšení všímavosti ke svému okolí.
  • Zvýšení soustředěnosti a pozornosti žáků ve výuce.
  • Zkrácení času, který budou žáci trávit používáním mobilních aplikací, a tím i snížení rizika vzniku závislosti na mobilním zařízení či internetu.
  • Žáci budou využívat přestávku k účelům, k nimž je určena.
  • Postupně nabídneme žákům během přestávek možnost využít stolní tenis, deskové hry a další aktivity.

Pro ty z rodičů, kteří v anketě vyjádřili své „ale“ doplňujeme:

• Žáci jsou ve škole pod stálým pedagogickým dohledem. V případě úrazu či jiné mimořádné události kontaktuje zákonné zástupce škola.
  • Pokud rodiče potřebují něco urgentního svému dítěti sdělit, stačí kontaktovat konkrétního vyučujícího, příp. kancelář školy. Stejně tak pokud bude žák potřebovat nutně kontaktovat rodiče, požádá o to třídního učitele nebo jiného pedagogického pracovníka.
  • Regulace využívání mobilních telefonů o přestávkách dítěti v žádném případě neublíží, naopak mu může pomoci socializovat se mezi vrstevníky.

Děkujeme vám za spolupráci a za to, že jste na naší straně.