Přeskočit na menu Přeskočit na obsah

Zážitkový workshop „Mám svůj sen“

Kategorie: Škola

Ve středu 16.5.2023 si žáci devátých tříd užili zážitkový workshop, který jim pomocí metod dramatické výchovy a zážitkové pedagogiky nabídl pohled na rok 1968 očima postav žijících v jednom činžovním domě. Ve hře v roli si žáci uvědomili, jaké dosahy měla invaze na obyčejné lidi a jak mnohdy změnila jejich životní sny, plány a představy.
Na začátku se seznámili s pravidly a při představování každý řekl, co se mu vybaví pod slovem svoboda. Potom někteří napsali svůj sen v horizontu 5 let. Následovalo povídání, co se stalo v letech 1939, 1945, 1953, 1968 a poté rozdání občanských průkazů a tedy změna identity, kterou pak v kruhu odhalovali a vytvořili si rodiny. Aktivity byly prolínány schůzemi domovní správy. Jednotlivé „rodiny“ seděly nad alby z 50.let a na základě vzpomínek připravily scénky (jak děda Mráz nahradil Ježíška, Jáchymov za útěk přes hranice, zákaz skautingu, zabavení obchodu, měnová reforma, zabrání statku v rámci kolektivizace). Po přestávce kamelot rozdal letáky a seznámil je s reformním hnutím. „Rodiny“ se začaly navštěvovat, debatovaly o rušení cenzury, vydávání knih, o majálesu, o vracení majetku, o trestech v 50.letech, o možnosti cestování… Poté se „prošly“ k Lennonově zdi a pod nápis Pražské jaro dává všem novou naději, napsali někteří členové rodin další vzkazy. Po návratu domů za zvuků okupace následoval dokument se záběry z okupace. A po upálení J. Palacha přišlo těžké rozhodování – podepsat souhlas se vstupem vojsk do země nebo nepodepsat.
S rolí se většina sžila dobře, po shlédnutí dalších dokumentů a sdělení svých pocitů byli žáci lektorkami pochváleni.