Přeskočit na menu Přeskočit na obsah

Příběhy bezpráví

Kategorie: Škola

V rámci vzdělávacího projektu Jeden svět na školách, který připravuje společnost Člověk v tísni, žáci 9.tříd zhlédli dokumentární film Karla Strachoty Právě se vracím. Na film pak navazovala 19.11.2018 beseda na téma Příběhy bezpráví se dvěma hosty, s politickou vězeňkyní, paní Hanou Truncovou, a s dcerou zavražděného vězně, paní Marií Ryšavou. Žáci se dozvěděli více o československé totalitní minulosti, o tom, jak široký záběr a jak rozličné podoby měla represe, kterou komunistický režim ovládal vlastní obyvatelstvo.

Postřehy žáků:

Jedna věc je vidět film, ale věc druhá je vidět jednoho z vězňů naživo. Paní Truncová se k věci postavila optimisticky a pověděla nám pár věcí ke komunismu, aby naše generace neudělala stejnou chybu. Za to ji velice obdivuji.

„Jsem ráda, že jsem se dozvěděla, jaké to dříve bylo, a uvědomila si, jak dobře se máme teď. Lidé si toho neváží, a proto si myslím, že tu přednášku by měl slyšet každý.“

„Vyprávění mě dojalo, přišlo mi až neuvěřitelné, čím si obě ženy musely projít. Když si představím, že bych teď skončila podobně, tak bych pravděpodobně nebyla tak statečná. Obdivuji je.“

„Líbilo se mi, jak byla přednáška podána, bylo toho hodně na zamyšlení.“

„Dozvěděli jsme se hodně zajímavých věcí o režimu z minulých let přímo od lidí, kteří v tom prostředí vyrůstali.“

„Byl to velmi silný zážitek, nikdo z nás mladých si ani nedovede představit, co se v té době dělo.“