Přihlásit se

Přihlášení

Uživatelské jméno *
Heslo *
Zapamatovat si mě
Věra Menzelová

Věra Menzelová

středa, 20 červen 2018 20:03

Školní výlet - 4.C

  Výlet 4. C (18. 6. 2018)

  V pondělí 18. června 2018 se děti ze 4. C zúčastnily výletu do Krkonoš. Z Trutnova jsme odjížděli v 7.30 h a nad Špindlerovým Mlýnem jsme vystupovali o necelou hodinku déle. Kyvadlová doprava nás přepravila na Zlaté návrší k Vrbatově boudě, kde jsme si pověděli něco málo o smutné události z historie lyžařských závodů v Krkonoších a o jejich účastnících B. Hančovi a V. Vrbatovi. Trasa naší horské túry vedla kolem Pančavského vodopádu a Ambrožovy vyhlídky, odkud byl překrásný rozhled od Labského dolu přes celé východní Krkonoše s Luční a Studniční horou, přes vrcholek Sněžky až po Medvědín a Zlaté návrší.

  Odtud jsme pokračovali k prameni Labe a Labské boudě, kde se děti občerstvily a zakoupily si upomínkové předměty. Následoval - zprvu náročnější - sestup Labským dolem do Špindlerova Mlýna podél Labského vodopádu a řeky Labe. Cestou děti sbíraly dozrálé borůvky a na mnohých odpočívadlech nabíraly síly. Před koncem putování si někteří zájemci osvěžili unavené nohy v řece. Počasí se nám vydařilo a spokojeni jsme dorazili do Trutnova.           

M. Vetterlová, tř. uč

úterý, 19 červen 2018 16:43

EXKURZE 4. tříd

  Exkurze 4. A, B, C ( 6. 6. 2018)

  Ve středu 6. června 2018 se žáci 4. tříd (v počtu 72 dětí) zúčastnili exkurze do nedalekého Žacléře, kde navštívili hornický skanzen umístěný v areálu bývalého hlubinného dolu Jan Šverma. Komplexy budov těžních souborů jam Jan a Julie byly prohlášeny kulturními památkami ČR. Ve strojovnách a šachetních budovách je v současnosti instalováno strojní vybavení, které sloužilo k těžbě černého uhlí ještě v roce 1992, než byla těžba ukončena. Také je zde vytvořena expozice, která plně ukazuje pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, návštěvníci si mohou prostudovat ukázku starých důlních map, jsou zde vystaveny exponáty související s dějinami hornictví na Žacléřsku, deníkové záznamy, pracovní pomůcky horníků, otisky pravěkých rostlin v hornině vytěžené spolu s uhlím a další paleontologické nálezy, ale i fotodokumentace z minulého provozu dolu.

  Děti byly rozděleny do dvou skupin a postupně navštívily řetízkovnu, strojovnu, šachetní budovu s těžními věžemi i zachovalou část jámy Julie. Vyzkoušely si, jak je obtížné a fyzicky náročné rozhýbat prázdný „hunt“ (vozík), byly usazeny do vláčku, kterým se převáželi horníci, pokusily se ovládat těžní stroj, prohlédly si výtah, kterým horníci sjížděli do podzemí, slyšely zvuk sirény při důlním zásahu, byly obeznámeny se symbolikou hornického znaku. Při venkovní prohlídce areálu byl dětem vysvětlen  postup rekultivace okolní krajiny postižené těžbou černého uhlí. V závěru prohlídky si děti mohly zakoupit drobné upomínkové předměty. Odborný výklad obou průvodců byl pro děti zajímavým zpestřením výuky vlastivědy a přírodovědy.

Učitelky 4. tříd

 

 

pondělí, 18 červen 2018 18:55

Třídní výlet

ČTVRŤÁCI VYRAZILI DO KRKONOŠ

Červen patří výletům a ani ve 4.A tomu nebylo jinak. Po deštivé a bouřlivé noci vyrazila třída ráno od školy směr Horní Malá Úpa. Každý napjatě očekával, jestli se počasí umoudří. Brzy po příjezdu do hotelu Trautenberk se ukázalo sluníčko a bylo vyhráno. Akce mohla naplno vypuknout.

Každý dostal do ruky mapku a všichni se společně vydali do terénu na „Krakonošovu pohádkovou stezku“ sbírat razítka. Celkem deset stanovišť nabízelo deset různých pohádek, ze kterých si skupinky mohly vybrat a večer pohádku zahrát. Kromě výborných hereckých výkonů probíhaly i soutěže a sportovní hry. Bylo třeba ale načerpat energii na druhý den, takže ještě před půlnoci už všichni klidně spali.

Ráno po vydatné snídani si každý vyzvednul svoji pohádkovou medaili za získaná razítka a společně se všichni vydali na zpáteční cestu do Spáleného Mlýna. Bohužel déšť „přemohl“ sluníčko, a tak přišly na řadu i pláštěnky a deštníky. Po občerstvení na chatě „Rusalce“ v podobě palačinek, hranolků nebo knedlíků výletníci nasedli do autobusu a zamířili do svých domovů. I přes rozmary počasí se výlet vydařil.

Menzelová, tř. uč.

 

pondělí, 04 červen 2018 20:36

PROJEKTOVÉ VYUČOVÁNÍ

PROJEKT MĚSTSKÝ PARK

V posledním květnovém týdnu si čtvrťáci zpestřili výuku přírodovědy. Vydali se pěšky do parku, aby zde plnili zadané úkoly. Sledovali pestrou paletu přírodnin a živočichů, hledali lidské výtvory, zapisovali historii parku, naučili se pravidla chování v parku a ve tříčlenných skupinkách pak všechny poznatky ve škole zpracovali. Výsledkem byly zdařilé prezentace a poutavé plakáty.

Učitelky 4. tříd

 

pondělí, 04 červen 2018 20:20

EXKURZE DO PRAHY

Čtvrťáci v Praze

Ve čtvrtek 31. května jsme se vypravili na exkurzi do Prahy. Z Černého mostu jsme se metrem přesunuli do centra - na Václavské náměstí, odkud jsme pokračovali do legendárního hračkářství Hamleys. Prohlídka našeho hlavního města pokračovala a my se vydali kolem domu U Hybernů, Obecního domu a Prašné brány na Staroměstské náměstí, kde jsme si však bohužel místní dominantu – Orloj – neprohlédli, neboť je z důvodu rekonstrukce zakryt. Přes Karlův most jsme doputovali na Hrad, kde jsme byli podrobeni důkladné bezpečnostní kontrole a navštívili chrám sv. Víta, prošli Zlatou uličkou a prohlédli si Daliborku. Po pěším výšlapu na Petřín, jsme se neztratili v zrcadlovém bludišti a z posledního zbytku sil vylezli na vrchol tamní rozhledny. Na závěr nezbývalo než sjet lanovou dráhou z Petřína dolů, dojet metrem zpět na Černý most, naposledy „matičce“ Praze zamávat a vyrazit směr Krkonoše.

učitelky 4. tříd

 

 

 

 

pondělí, 04 červen 2018 20:11

FLORBALOVÝ KROUŽEK

HURÁÁÁ NA RODIČE

Poslední kroužek florbalu si na konci května užili nejen děti, ale i jejich rodiče. Naši malí florbalisté totiž vyzvali maminky, tatínky a sourozence k velkému turnaji, aby jim ukázali své herní umění. Na úvodní vhazování se postavil taťka proti svému synovi a hned v úvodu bylo vidět, kdo bude pánem na hřišti. Tři družstva dětí se statečně postavila proti stejnému počtu rodičovských týmů. Do branky si dokonce odvážně klekla i jedna z maminek a vůbec se nemusela za svůj výkon stydět. Došlo i na několik osobních soubojů a byly vidět ukázkové florbalové kombinace. Konečné součty bodů sice přinesly vítěze turnaje, ale nejdůležitější byla pohodová atmosféra turnaje a radost z gólů, které padaly do branky dospěláků. Na závěr nechyběla ani sladká odměna.

Fotky z turnaje najdete na tomto odkazu:  https://www.zonerama.com/fotbal71/Album/4362618

Věra Menzelová, ved. kroužku

 

úterý, 24 duben 2018 19:51

KRAJSKÉ ÚSPĚCHY

KRAJSKÉ ÚSPĚCHY NA MLÁDEŽCE

Vykročením do úspěšného tažení bojovníků z Mládežky začaly dívky ze 7. a 8. tříd, které vybojovaly krásné bronzové medaile v krajském kole v přehazované. Dívky předvedly bojovnost a nasazení v zápasech a v turnaji nestačily jen na stříbrné družstvo z Rychnova a zlaté družstvo z Lánova. Velká gratulace a poděkování patří holkám a paní učitelce Škodové.

Hned druhý den se na „horké palubovce“ v Hostinném představili i naši chlapci, kteří vyzvali do boje ostatní krajské školy v halové kopané. Chlapci předvedli velké nasazení a chuť vyhrát. Po velkých bojích nakonec naši fotbalisté vystoupili na bronzovou příčku a opět zanechali v krajském kole velkou a váženou stopu, která patří naší škole. Klukům i panu učiteli Šemberovi taktéž patří velká gratulace a poděkování za vzornou reprezentaci školy.

Poslední zářez na krajské pažbě zanechaly dne 24. dubna naše fotbalistky, které se vydaly bojovat do Jičína o zlatý úspěch v minikopané. Holky podaly neskutečně bojovný výkon, když bez střídání a s celkovým skóre 11 : 0 prošly celým turnajem v konkurenci šesti škol. Odměnou jim bylo celkové vítězství v turnaji a vysněný postup do kvalifikace o republikové finále. Holkám rovněž náleží velká gratulace a poděkování. V neposlední řadě i paní učitelce Menzelové, která je zkušenou trenérkou. Děvčatům držíme palce i v dalším kole.

 

Tělocvikáři ZŠ Trutnov 2, Mládežnická

 

pátek, 13 duben 2018 12:20

ZDRAVÁ SVAČINKA

 

NA KOLA SE ZDRAVOU SVAČINKOU

Ve čtvrtek 12. dubna se žáci 4.A vydali do Dvora Králové na dopravní hřiště, ale než vyrazili, zdravě se posilnili. Ve středu se domluvili, že na akci vyrazí v rámci týdne zdraví s pokrmy plnými vitamínů. Kontrola před odjezdem dopadla „na jedničku“, takže mohli všichni vyrazit. Možná i proto, že se zdravě „nacpali“, dopadla jízda na kole i teoretická příprava dobře. Doufejme, že to neskončilo tímto dnem, ale že budou všichni i nadále bezpečně jezdit a zdravě jíst!

Mgr. V. Menzelová – tř. uč.

 

pátek, 13 duben 2018 12:07

DOPRAVNÍ VÝCHOVA - 4. třídy

ČTVRŤÁCI NA KOLECH

Ve čtvrtek 12. dubna vyrazili čtvrťáci na dopravní hřiště do Dvora Králové n/L, aby si ověřili své znalosti z dopravní výchovy. Poznávali dopravní značky, řešili situace na křižovatkách a připomněli si hlavní pravidla pro cyklisty. To všechno si vyzkoušeli také v praxi při jízdě na kole. Pro mnohé z nich bylo opravdu složité sledovat současně „čáry“ na vozovce, značky, své spolužáky a ještě při tom ukazovat změnu směru jízdy. Vše se ale obešlo bez vážnější kolize, a tak se snad budou všichni snažit jezdit bezpečně a bez nehod.

Uč. 4. tříd

 

úterý, 27 březen 2018 19:21

BAREVNÝ TÝDEN - ETICKÉ DÍLNY 4. tříd

Týden od 19. do 23. března byl nejen barevný, ale čtvrťáci pracovali v rámci etických dílen na téma „Tajemství husích stop“.

Ve čtvrtek si tento program užila 4.A ve žlutém. Žáci se ve dvou vyučovacích hodinách dozvěděli spoustu zajímavostí ze života a práce Mistra Jana Husa, zároveň měli možnost se zamyslet nad vzájemnými vztahy mezi kamarády a spolužáky. Ve skupinkách hledali řešení různých situací, které mohou ve škole nastat. K celkové pohodové atmosféře přispěla i veselá žlutá barva.

Věra Menzelová

Strana 1 z 2